Ptk.-s határidők a kft.-knél – mit kell és mit miért nem kell március 15-tel elvégezni?

Ptk.-s határidők a kft.-knél – mit kell és mit miért nem kell március 15-tel elvégezni?

A Ptké-módosítás szerint legkésőbb 2017. március 15-ig kell dönteni a tőkeemelésről, és az új 13. § (3) bekezdés alapján a tőkeemelésről szóló döntésig a 3 milliós jegyzett tőke alatti, tőkeemelésről még nem határozott kft-nek a Gt. rendelkezéseit kell alkalmaznia (tehát nem áll fenn új Ptk-sítási kötelezettség), az új Ptk. szerinti továbbműködésről pedig az új Ptk. 3 milliós jegyzett tőkeminimuma miatt kötelező tőkeemelésről szóló döntéssel egyidejűleg kell döntenie (nem később, nem korábban).

A min. 3 milliós jegyzett tőkével rendelkezők létesítő okiratát kell 2016. március 15-ig módosítani.
A különbségtételnek az lehet az oka, hogy a „szimpla” létesítő okirat-módosítás nem jelent különösebb terhet a gazdasági társaságoknak (a bt-k és kkt-t tekintetében sem volt határidő-kitolás), míg az átlagosan 2,5 milliós tőkeemelés igen, ezért csak az utóbbi körre megengedő a jogalkotó, nekik a tőkeemelés és az új Ptk-sítás tekintetében is, míg a többiekre – kisebb teher miatt – a korábbi határidők irányadók a létesítő okirat felülvizsgálatával és az új Ptk. szerinti továbbműködésről szóló döntéssel kapcsolatban.

A jogalkotó tavaly a bt. és kkt. határidő előtt kivette a Ptké 15. §-át, így nem rögtön pénzbírsággal sújt le a cégbíróság, hanem az általános törvényességi felügyeleti eljárási szabályok érvényesülnek (előbb felhívja, utána alkalmazhat intézkedéseket):

Ctv. 80. § (1) A törvényességi felügyeleti eljárás megindítása esetén a cégbíróság a jogkövetkezményekre történő figyelmeztetéssel és az eljárás alapjául szolgáló jogszabálysértés pontos megjelölésével felhívja a céget, hogy a végzésben meghatározott, legfeljebb harmincnapos határidőn belül – mely az eljárás okától függően a cégnek a határidő lejárta előtt benyújtott kérelmére egy alkalommal, legfeljebb harminc nappal meghosszabbítható –

a) írásban nyilatkozzon arról, hogy vitatja-e a kérelemben, illetve a végzésben foglaltakat, illetve
b) ha nem vitatja a kérelemben vagy a végzésben foglaltakat, úgy a törvénysértő állapotot szüntesse meg.

Forrás: Ügyvédi Kamara